Wpływ rozpoczęcia nauki w szkole na sposób żywienia dzieci

Wpływ rozpoczęcia nauki w szkole na sposób żywienia dzieci

Rozpoczęcie nauki w szkole jest momentem, gdy dziecko staje się bardziej samodzielne, a rodzice częściowo tracą nad nim kontrolę. Jest to widoczne na wielu płaszczyznach, a jedną z najważniejszych jest kwestia zdrowego odżywiania. Troska rodziców o to, co dziecko będzie jadło poza domem stanowi powszechny problem, jednak jest naturalnie uzasadniona.

Sposób odżywiania dziecka wpływa na poziom energii, możliwość skupienia uwagi, naukę, a przede wszystkim na jego rozwój. Ukształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych odgrywa kluczową rolę w życiu i pozwala uniknąć wielu chorób w przyszłości. Jak wiadomo, zapewnienie zdrowego drugiego śniadania jest połową sukcesu, jednak nie gwarantuje, że dziecko dokona dobrego wyboru. Niestety w szkolnych sklepikach dostępny jest szeroki asortyment niezdrowych przekąsek. Nie bez znaczenia jest również wpływ rówieśników, który powoduje, że dziecko, zamiast zjeść pełnowartościowy posiłek w szkole, woli wpasować się w otoczenie i sięgnąć po chipsy lub batonika.

Na szczęście udowodniono, że rodzice i najbliżsi mają ogromny wpływ na nawyki żywieniowe dzieci i, mimo że początkowo atrakcyjniejsze dla niego będą niezdrowe przekąski, to z czasem powróci ono do panujących w domu zwyczajów. Niezwykle ważną funkcję pełnią posiłki spożywane wspólnie z rodziną, ponieważ właśnie wtedy dziecko czerpie przykład oraz uczy się prawidłowego komponowania poszczególnych składników diety. Tym samym dziwne będą dla niego niewłaściwe produkty i w konsekwencji nie będzie po nie chętnie sięgać. Wspólny posiłek jest też doskonałą okazją do skorygowania często błędnych informacji dobiegających nas z reklam, mogących niekorzystnie kształtować preferencje żywieniowe dziecka.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że dziecko zje drugie śniadanie, można uzgodnić z nim wcześniej zawartość pudełka śniadaniowego. Dzięki temu dziecko czuje, że może samo podejmować decyzje, a rodzice mają pewność, że znajdą się tam lubiane produkty, co w rezultacie pozwoli uniknąć podjadania bardziej atrakcyjnych przekąsek. Ważne jest także, by drugie śniadanie było podane w atrakcyjnej formie, co sprawi, że dziecko chętniej sięgnie po warzywa i owoce.

Podsumowując, rozpoczęcie nauki w szkole może być przyczyną kształtowania niewłaściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci, jednak należy pamiętać, że to rodzina ma na nie największy wpływ. Trzeba być cierpliwym i sięgać po kreatywne rozwiązania, a to w pewnością zaprocentuje w przyszłości.