Rola rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci

Rola rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu dzieci, są z nimi od pierwszych chwil życia, opiekują się i spędzają z nimi większość czasu. To od rodziców dzieci uczą się świata i podobnie nabywają nawyki żywieniowe. Rodzice odgrywają tutaj ogromną rolę, ponieważ dzieci uczą się przez naśladowanie. Dlatego też codzienne wybory i postawy rodziców wpływają na zachowania żywieniowe u dziecka. Szczególnie ważny w kształtowaniu nawyków jest etap dzieciństwa, kiedy przyzwyczajenia mają szansę zostać z dzieckiem na wiele lat. Wybory żywieniowe w dorosłym życiu uzależnione są od przyzwyczajeń wyniesionych z domu. Warto zatem przekazać swoim pociechom jak najlepsze wzorce. Stąd bardzo ważna rola rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych u dzieci.

Rodzice są dla swoich dzieci wzorami do naśladowania, dlatego też wprowadzanie zasad zdrowego żywienia powinniśmy zacząć od siebie. Dzieci, które zaobserwują dobre nawyki u rodziców, same chętniej będą ich przestrzegać. Dodatkowo łatwiej będzie wspierać się nawzajem w nauce nowych zasad. Jedną z nich jest regularność posiłków. W codziennym jadłospisie należy uwzględnić trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolację, a także dwa posiłki dodatkowe – drugie śniadanie i podwieczorek. Bardzo ważne jest, aby nie podjadać pomiędzy tymi posiłkami. Takiego zachowania należy też uczyć swoje dzieci.

Każdy posiłek powinien być spożywany w spokoju i z uwagą przegryzając każdy kęs. Nie powinniśmy w tym czasie oglądać telewizji czy używać telefonu. Skupiając się na posiłku, docenimy jego smak i szybciej poczujemy nasycenie. Wspaniałym pomysłem jest wspólne jedzenie posiłków. Takie nawyki zbliżają rodzinę, dając okazję do rozmów. Badania pokazują, że w trakcie wspólnych posiłków dzieci jedzą więcej warzyw niż w trakcie samotnego spożywania posiłków. Jeśli choć jeden lub dwa posiłki dziennie uda się zjeść wspólnie, będzie to pozytywna zmiana wspierająca kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Wspólne przygotowanie posiłków jest doskonałą nauką obowiązkowości dla dzieci, jednocześnie mają one szanse poznać od kulis proces przygotowania posiłków, uczą się wybierania dobrych składników i najważniejsze – własnoręcznie przygotowany posiłek będzie im bardziej smakował! Do każdego posiłku warto dodawać warzywa i owoce. Codziennie powinniśmy jeść pięć porcji tych pełnych witamin produktów. Owoce to świetny zamiennik słodyczy. 
Jak wiadomo, słodycze zawierają dużą ilość cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych, a ich skład często zostawia wiele do życzenia. Dzieci nie powinny jeść zbyt dużej ilości słodyczy. Dlatego też warto rozmawiać z dziećmi. Szczególnie ważne są rozmowy o wpływie reklam, które kuszą najmłodszych.  Edukacja i rozmowa to  sposoby na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. W tym wypadku rodzice również odgrywają olbrzymią rolę. Mogą wyjaśnić dziecku, które produkty są zdrowe i pełne witamin, a które dzieci powinny omijać.

Jak widać, rodzice mają ogromny wpływ na nawyki żywieniowe u dzieci. Wysiłek, który zostanie włożony przez rodziców na pewno zaowocuje w przyszłości lepszym zdrowiem i samopoczuciem ich dzieci.