Zaczynamy projekt "Zdrowa Klasa"

Zaczynamy projekt "Zdrowa Klasa"

Witamy Was po dłuższej, niestety wymuszonej przerwie spowodowanej pandemią. W kwietniu mieliśmy wystartować z naszym projektem do szkół, ale niestety wszystko pokrzyżował nam wirus. Jak rozwinie się dalej sytuacja w naszym kraju, trudno jeszcze powiedzieć, ale nie składamy broni i bez względu na rozwój wydarzeń będziemy nasz projekt na pewno realizować od września. Cały czas czekamy jednak na konkretne wytyczne jakie napłyną po koniec sierpnia, aby móc się dostosować do aktualnej sytuacji.

Mamy przewidziane aż cztery warianty rozwoju naszego projektu, w zależności od tego jakie będą obostrzenia. Zachęcamy więc wszystkie osoby: dyrektorów, nauczycieli oraz rodziców zainteresowanych tym projektem do zapoznania się z naszymi planami. Do tej pory chęć uczestnictwa w naszym projekcie zgłosiło 147 szkół w całej Polsce, dzięki czemu już na wstępie jesteśmy w stanie dotrzeć do tysięcy dzieci w całej Polsce.

Do współpracy ze szkołami swoją kandydaturę zgłosiło także ponad 100 dietetyków, którzy posiadają już gotowe materiały i narzędzia by rozpocząć tą szczególną i niezwykle ważną misję. To jednak jak to wszystko się rozpocznie i w jakiej ostatecznie skali zadecydują bez wątpienia najbliższe dni. Wciąż bowiem nie mamy jasnych wytycznych jak będzie wyglądać od września codzienne życie w szkołach.

Z uwagi, że już od kilku miesięcy jesteśmy do tego projektu bardzo dobrze przygotowani, więc nie zamierzamy dłużej czekać i bez względu na bieg wydarzeń, ten projekt na pewno będzie już realizowany. Przygotowaliśmy się na wszystkie, cztery możliwe scenariusze, które mogą nas spotkać, więc pokrótce je opiszemy:

  • Wariant zielony (najbardziej wyczekiwany) – życie do szkół wraca tak jak dawniej i nasi dietetycy będą mieć możliwość bezpośrednich spotkań z dziećmi, nauczycielami oraz rodzicami. Wszystko będzie odbywać się dokładnie tak jak zaplanowaliśmy przed wybuchem pandemii i tak jak opisaliśmy to na naszej stronie.
  • Wariant żółty (dość prawdopodobny)  – życie do szkół wraca jak dawniej, ale możliwość realizacji pewnych działań przez osoby postronne z zewnątrz będzie ograniczone. W tym przypadku będziemy prosić o niewielką pomoc nauczycieli, dla których przygotujemy wszystko „na tacy” aby prosto i bezwysiłkowo pomogli nam ten projekt we właściwy sposób zrealizować.
  • Wariant czerwony (mało prawdopodobny) – życie do szkół nie wróci jak dawniej, a dzieci pozostaną przy nauce on-line. Wtedy i my dostosujemy realizację naszego projektu do działań zdalnych. Na tą chwilę tego wariantu nie rozważamy. Gdyby tak się jednak stało, wówczas start projektu opóźni się o jeden miesiąc.
  • Wariant niebieski (pośredni między zielonym, żółtym i czerwonym) – będzie miał zastosowanie, jeżeli pewne obostrzenia będą mieć charakter regionalny, jak również nie będzie jednoznacznych wytycznych. Możliwość wyboru strategii działania będą mieli także sami dietetycy, którzy również będą mogli zadecydować czy wolą realizować wariant zielony czy żółty. Ten wybór będą mogli mieć dietetycy, którzy sami obawiają się o własne zdrowie.

Tak więc bez względu na rozwój sytuacji pandemicznej w naszym kraju, projekt poprawy stanu odżywienia dzieci w polskich szkołach na pewno będziemy realizować.